Jak vybrat správnou postel?

V posteli každý náš den začíná a končí, strávíme zde celou jednu třetinu svého života. To už stojí za to, dát si na jejím výběru záležet, co říkáte?
Na posteli není nejdůležitější to, co vidíme nahoře, ale naopak to, co je našim očím skryto: rošt a matrace. Na jejich kvalitě záleží, jestli budeme ráno vypadat svěží, nebo se budeme zvedat celí nevyspalí.

Základní požadavky na zdravou postel:
- minimální tlak na páteř
- anatomicky správná opora ležícího těla
- kvalitní větrání
- snadná údržba

Kvalita lůžka, tedy roštu a matrace, má vliv na uvolnění a regeneraci páteře, kloubů i vnitřních orgánů. Pokud spíme v příliš měkké neob naopak hodně tvrdé posteli, je páteř celou noc nepřirozeně prohnutá a ráno nás pak bolí. Na zdravém lůžku si páteř udržuje při ležení vždy svůj správný tvar. Jednotný recept na správnou postel ovšem neexistuje. Ta musí být individuálně přizpůsobena každému spáči, především jeho váze a výšce. Záleží i na jeho zdravotním stavu a zvyklostech spaní. Někdo má radši měkčí, někdo tvrdší ležení. Na kvalitní posteli bychom ale neměli šetřit. Pro naše zdraví je postel důležitější než sebekrásnější knihovna.

Jak vybírat postel

Základem je kostra postele, do které vložíme rošt a na něj matraci. Minimální délka postele by se měla rovnat délce spáče plus 20 cm (ale raději více). Minimální šířka by měla být 80 cm, ale  90 nebo 100 poskytne víc pohodlí. Výrobci jsou dnes schopni dodat postel, rošt i matraci jakýchkoli rozměrů. Výška postele by měl být i s matrací 45-55 cm. Dvoulůžko by mělo mít dva samostatné roštyi matrace, vybrané "na míru každému spáči. A čelo u postele? U hlavy nám díky němu nepadá polštář a "netáhne" na hlavu, u nohou tak nutné není, zvlášť v menší ložnici.

Rošt

Při výběru matrace už musíme vědět, na jaký rošt ji položíme, protože ne každá matrace je vhodná na každý rošt. Rovná pevná plocha nezaručuje takovou vzdušnost jako rošty. Při výběru roštů dbejte především na to, aby mezery mezi latěmi nebyly příliš velké. Mohlo by tak dojít k deformaci matrace. Maximální vzdálenost mezi latěmi je okolo 6 cm. U lamelových roštů je vhodnější větší počet lamel, aby rošt zaručoval dostatečnou pružnost a nedocházelo tak celkovému prohnutí matrace. Některé typy lamelových roštů mají ortopedické vlastnosti. Jsou vystuženy zdvojenou lamelou, mají ramenní kolébku, jsou polohovatelné a mohou napomoci správnému držení těla.

K čemu jsou pohyblivé lamely

Větší komfort poskytuje rošt s pohyblivými lamelami, samozřejmě v kombinaci s vhodnou matrací. Tento rošt má lamely uchycené v pohyblivých plastových nebo kaučukových kloubech. Podle toho jak je zatížíme, se lamely v kloubech pohybují a natáčejí a tím se ideálně přizpůsobují tvaru těla. Kvalita roštu závisí na počtu lamel, na způsobu jejich uchycení k rámu, zda je možné nastavit pružnost lamel podle váhy a přání spáče, pro jaké zatížení (váhu ležícího člověka) je rošt určen apod. Tyto rošty vyžadují měkčí, pružnější matrace, které se přizpůsobí pohybu lamel -tedy latexové, některé polyuretanové a studené pěny.

Výhody polohovacích roštů

Pokud si v posteli rádi čteme a potřebujeme podepřít záda nebo chceme ulevit unaveným nohám zvednutím do výše, vybereme si polohovací lamelový rošt (může být s pevnými i pohyblivými lamelami). Jednodušší rošt má polohování pouze pro hlavu nebo nohy, složitější umožňuje víc poloh jak pro hlavu, tak pro záda i nohy. Požadovaná poloha se dá nastavit buď ručně neob pomocí motorku přes ovladač. Také polohovací rošty vyžadují pružnější matrace, které budou dobře kopírovat pohyb celého roštu.

Matrace

Na výběr máme pružinové matrace (čím víc pružin, tímjsou kvalitnější), tzv. taštičkové matrace (mají větší množství pružin než "obyčejné" pružinové, každá pružina je uložena v látkovém pouzdru - taštičce, díky níž matrace nevrže).
Oba typy matrací mají povrch zpevněný ještě vrstvami různých materiálů, např. kokosovým vláknem, ovčím rounem, latexem, polyuretanem,atd.
Další možností jsou polyuretanové matrace. Matrace z polyuretanové pěny mají různé stupně tvrdosti. Často jsou tvořeny jako sendvič se zpevněným středem neob se středem z různch profilů, za účelem jejich provzdušnění. Oblíbené jsou matrace se zimní a letní stranou, kde zimní stranu tvoří hřejivá ovčí vlna a letní stranu naopak chladivá a prodyšná vrstva kokosového vlákna (gumožíně). Kvalitní matrace mají navíc změkčenou část v oblasti ramen tzv. ramenní kolébku.
Matrace ze studené pěny vynikají svou výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Pěna je tvořena buňkami se silnější stěnou. Díky velkým pórům je dokonale provzdušněna  a lépe odvádí teplo. Matrace bývají pěti až sedmi zónové, protože každá část těla vyžaduje jinou tuhost. Zatímco pod rameny a patami oceníte měkčí zóny, pod bedry je potřeba mít pevnější podklad. Tyto matrace jsou ideální v kombinaci s línou pěnou. Její tvrdost se mění podle teploty, proto při kontaktu s tělem měkne a díky efektu tzv. pomalého vracení omezuje protitlak a zabraňuje tak proleženinám.
Velmi kvalitní matrace jsou matrace latexové. Jsou pružné, mívají odlehčující otvory. Dodávají se tří, pěti i sedmi zónové. Výborně se přizpůsobují tvaru těla, jsou ideální pro polohovací rošty, mají dlouhou životnost. U těchto matrací nedochází k proleženinám.

Spaní na vodě

Existují i vodní postele, jejíchž předností je, že se dokonale přizpůsobí ležícímu tělu. Jejich výhodou i nevýhodou je ohřívání vody. Teplejší voda je sice příjemná, ale pro organismus vyšší teplota matrace příliš zdravá není. Po delší nepřítomnosti , kdy byl ohřev vody vypnutý, nějakou dobu trvá, než se voda opět zahřeje na správnou teplotu. První noc si tak můžete připadat jako na Severním pólu.

A co hygiena?

Víte, že během noci vypotíte nejméně půl litru potu? Proto jsou vhodnější  vzdušné lamelové rošty nebo desky s větracími otvory a postele na nožičkách než pevné desky pod matracemi a uzavřený úložný prostor. Výhodou jsou snímatelné potahy, které lze prát nebo čistit. potahy mají na vnitřní straně ještě prošitou vrstvu dutého vlákna s různou gramáží. Potah je měkčí a příjemný na dotek.

Péřové "duchny" už neletí

Aby byl odpočinek v posteli dokonalý, nesmíme zapomenout na kvalitní pokrývku a polštář. Pokrývka musí být dostatečně dlouhá, velikost polštáře záleží spíš na zvyklostech každého spáče. Ze zdravotního hlediska je ale nejvhodnější rozměr 40x90 cm, protože polštář je možné při poloze na boku (kdy hlavu potřebujeme podložit víc) přeložit. A co výplň? Někdo nedá dopustit na klasické peří, které má  ale některé nevýhody - peří se musí nechat po čase vyčistit (co s prošívanou dekou - rozpárat?) a vůbec není vhodná pro alergiky. Další možností je ovčí rouno (doporučované pro revmatiky). Moderní výplní přikrývek a polštářů je duté vlákno, které dokonale nahradí vlákna přírodní. Jeho výhody: je lehčí než přírodní výplně, výborně hřeje, je vhodné pro alergiky a může se prát. Například firma SCAN quilt nebo KLINMAN nabízí slabé - letní přikrývky, standardní i silnější - zimní. Zajímavý je výrobek Duplex - jsou to vlastně dvě slabé přikrývky, které je možné pomocí suchého zipu sepnout do jedné velmi teplé přikrývky. Výplň polštářů mohou tvořit souvislé vrstvy nebo "kuličky" z dutého vlákna, jejichž přisypáním nebo ubíráním si vytvoříme polštář plnější nebo slabší.