KOBEREC NEBO LINO?

Podlahové krytiny rozdělujeme do několika základních skupin:
a) podle techniky výroby
1. zátěžové a průmyslové koberce
2. bytové koberce
3. podlahové krytiny
4. PVC
5. Linoleum
7. Venkovní tráva


1. Zátěžové a průmyslové koberce
Zátěžové koberce se využívají převážně pro komerční účely a jsou určeny do prostor s vysokými provozními nároky jako jsou např. kanceláře, restaurace, vstupní haly, hotely atd.
Koberce zátěžové mohou být vpichované, smyčkové, ale i stříhané. U těchto koberců je vždy důležitá gramáž, hustota vpichu, výška vlasu, materiál, ze kterého jsou vyrobeny a podklad.
Podklad může být gelový nebo latexový.
Zátěžové koberce jsou také auto-koberce, venkovní koberce tzv. venkovní tráva, koberce objektové čtverce, zátěžové čistící zóny a rohože.


2. Bytové koberce
Bytové koberce dělíme opět do několika skupin podle techniky výroby: vpichované, všívané, tkané, vázané.  V nabídkách je široká škála provedení v různých barvách, potiscích a designu, v praktických šířkách od nejlevnějších až po luxusní.

SMYČKOVÉ KOBERCE
- jsou velmi trvanlivé a hodí se i do namáhaných prostorů. Jsou velmi praktické na údržbu
KOBERCE S POTISKEM
- koberce s velmi nízkou smyčkou, na kterou je natištěn vzor, v tomto druhu je široký výběr dětských koberců s         různými motivy, velmi praktický a dobrý na údržbu.
KOBERCE SCROLL
- smyčkový koberec, který vytváří plastický vzor
KOBERCE CUT-LOOP
- koberec s kombinací střiženého vlasu a smyčky
KOBERCE CUT-PILE
- koberec s řezaným vlasem, uhlazený povrch, řadíme jej již mezi luxusní koberce.
FRISÉ
- u tého struktury jsou smyčky stejně vysoké a kobercová oka jsou do sebe vzájemně zatočená.
SAXONY
- je stejný jako frisé koberec, pouze kobercové smyčky jsou podstatně vyšší. Vzhledově působí velmi luxusně.
VELUROVÉ KOBERCE
- střižený krátký bohatý vlas s jemným povrchem

Koberce s řezaným vlasem mají přepychový vzhled a jsou velmi příjemné na dotek. Na trhu je můžeme dostat v různých jakostech, barvách i cenových kategoriích. U tohoto druhu koberců musíme ale počítat s tím, že většinou zanechává stopy po krocích a má nižší tvarovou paměť než smyčkové koberce.


3. Podlahové krytiny
Podlahové koberce se dají využít jako podklad na zateplení, nebo na krátkodobé využití. Hodně se využívají na krátkodobé akce jako jsou veletrhy, představení, výstavy, společenské akce a přehlídky. Dobrá podložka pod kobercem zvyšuje jeho účinnost, ale po čem se přímo chodí je koberec. Je dobré si rozmyslet, jestli hlavním kriteriem při výběru koberce je jeho cena nebo jestli chcete mít doma koberec, který splňuje i vaše představy životního stylu a potřeb.

4. Ostatní druhy podlahovin
BĚHOUNY
- v různých šířkách a barvách vhodné do chodeb, hal i jako krytina schodů.
OBJEKTOVÉ ČTVERCE
- vysoko zátěžové kobercové čtverce na speciálních podložkách v provedení velur i smyčka určených do hal,             kanceláří a chodeb s možností změny umístění.
ROHOŽKY A ROHOŽE
- rohožky a rohože mají v dnešním světě exteriérů a interiérů jistě svoje místo. Rohožky a rohože, které jsou               dostupné, jsou z nejrůznějších materiálů a obsahují mnoho motivů.


5. PVC
Synteticky vyrobená podlahová krytina, často nesprávně označovaná jako lino. PVC - polyvinylchlorid je syntetický materiál na bázi ropy. Jedná se o poddajný, hygienicky nezávadný materiál, s možností barvení a poměrně jednoduchou výrobní technologií, rychlejší a tudíž i levnější než je výroba linolea.  Na trhu můžeme najít škálu druhů této krytiny od cenově dostupných alternativ určených pro běžné použití v domácnostech až po speciální krytiny např. s protiskluzovou úpravou.
PVC podlahoviny se dělí na homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobené z jedné, většinou 2mm silné vrstvy probarvené v celé tloušťce. Nabízí dvě varianty designů - mramorovaný nebo čipsový. Heterogenní PVC se skládá z nosné, vzhledové a transparentní nášlapné vrstvy. Kvalitnější krytiny mají nosnou vrstvu tvořenou s čistého  nerecyklovaného  PVC, v levnějších variantách určených pro menší zátěže být výchozí granulát z recyklovaného PVC s přídavkem náhradních plnidel. Vzhledovou část tvoří u dražších materiálů fototapeta, nebo je tištěná. Díky této vrstvě máme na výběr širokou škálu imitací různých přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, dlažba, kovy, výrazných barevných designů, třpytivých vzorů. Dražší materiály jsou na povrchu opatřeny autentickým gravírem.
Také formáty se přibližují klasickým materiálům, seženeme např. PVC lamely jako alternativu k dřevěným parketám, čtverce nebo klasické pásy. Tloušťka nášlapné vrstvy rozhoduje o vhodnosti použití podlahoviny a její odolnosti proti oděrům.
Podle EN 685 rozdělujeme podlahoviny dle stupně zatížení na určené pro bytové prostory- třída 21-23 ,komerční (např. kanceláře)- třída 31-34 , průmyslové objekty(dilny, sklady) - třída 41-43.
Heterogenní PVC bývá zpravidla několikanásobně tužší a tvrdší než homogenní a tedy lepé odolává případnému poškrábání.

ÚDRŽBA

U převážné většiny povrchů s vyjímkou speciálních krytin pro zvláštní určení je nutné před uvedením do provozu podlah důkladně vyčistit, zbavit zbytků lepidel a nanést ochranné vrstvy, které chrání krytinu proti vzniku provozního poškození, napr. vrypům, nadměrnému znečiš´tování a usnadňují údržbu, neboť se nečistoty nedostávají do pórů podlahoviny.
Existují různé druhy PVC krytin, s různými povrchovými úpravami. Dále jsou k dostání podlahoviny u nichž se PUR vytvrzuje UV zářením. zde můžeme hovořit o téměř bezúdržbové krytině, poréznost je snížena až o 95 %. Odborný dodavatel by měl vždy svého zákazníka informovat o údržbě a čištění nové podlahy a doporučit vhodné čistící prostředky.


6. Linoleum
Jak název napovídá, jde o materiál  vyrobený z přírodních surovin (linum - len; oleum - olej). Linoleum, dříve dosti oblíbené, prodělalo dočasný úpadek po nástupu PVC. V 80. letech minulého století se začalo opět vracet jako vhodná alternativa.
Linoleum se vyrábí ze směsi lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, přírodní pryskyřice a vápence, podkladovou tkaninu tvoří juta. Jako přírodní materiál má tato podlahovina řadu charakteristických vlastností, které musíme brát v úvahu. Reaguje na vlhkost vzduchu, rozpouštědla a vodu v lepidlech. V závislosti na těchto podnětech má tendenci srážet se na déku a roztahovat na šířku. Tento jev je zapotřebí brát v úvahu zvláště při řezání spár. Korkové linoleum podléhá rozměrovým změnám více než ostatní. Obsah dřevité složky dále způsobuje větší citlivost na alkálie, které mohou narušovat strukturu vlákna a tím negativně ovlivnit životnost podlahy. Také ekologická barviva obsažená vlinoleu mohou vlivem silné alkálie změnit barvu. Proto ve většině připadů výrobci doporučují okamžitou ochranu polymery hned po položení. Ochranné disperze přinášejí i další výhody. Zlepšují optické vlastnosti podlahy, chrání ji před opotřebením, neopomenutelné je také hygienické hledisko, neboť zabraňuje množení bakteriálního znečištění v pórech linolea a v neposlední řadě usnadňují údržbu a šetří náklady na udržovací chemii, protože nepotřebujeme velké dávkování. Polymerová vrstva se msuí čas od času obnovovat v závislosti na zatížení podlahy, moderní přípravky dokáží prodloužit interval obnovy až na tři roky. Ale vývoj jde stále dopředu a výrobci se snaží zjednodušit život s linoleem na maximum. Nedávno se objevila na trhu novinka, linoleum se zvláštní povrchovou úpravou, u něhož odpadá napouštění podlahy ochranným filmem. Po celou dobu běžné životnosti materiálu nemusíme krytinu nijak speciálně upravovat, stačí běžná údržba jako v případě vinylových podlah s povrchem tvrzeným polyuretanem. Existuje také varianta plovoucího linole. Která usnadňuje práci již ve fázi pokládky. linoleum je nalepené na HDF deskách opatřených zámkovým systémem.


ÚDRŽBA

Na základě dlouholetých zkušeností výrobci doporučují suché čištění a mají pro to hned několik důvodů. Suchý systém čištění zabraňuje množení mikroorganismů, je méně pracný a levnější, používají se ekologické čistící prostředky. Linoleum si nadále zachovává hedvábný lesk a antistatické vlastnosti. Při denní údržbě se setře prach a vyčistí případné skvrny, jednou za čas (podle intenzity a způsoby zatížení podlahy) se podlaha vytře mopem nebo čistícím strojem a vyleští. Matná místa a skvrny se odstraní bodovým nástřikem sprejem. Při používání dezinfekcí musíme podlahu ošetřit polymerovou disperzí odolnou vůči těmto činidlům.

VHODNOST POUŽITÍ

Linoleum je výhradně interiérová záležitost, můžeme je aplikovat v bytech i komerčních objektech. Nedoporučuje se na terasy, balkony a podobná místa vystavená povětrnostním vlivům, vzhledem k rozměrovým změnám není vhodné do vlhkých prostor, koupelenči umýváren. Existují speciální druhy linolea, které jsou díky svým speciálním vlastnostem určené pro tělocvičny a haly, prostory, kde se kladou nároky na vysokou elasticitu, tlumení nárazů (ochrana kloubů během sportovní činnosti), odolnost proti uklouznutí. pro zdravotnická zařízení bylo vyvinuto linoleum se sníženou elektrickou vodivostí. Korkové linoleum výborně zvukově izoluje, dalšího sníení nášlapového hluku, vítaného zejména v panelácích, můžeme docílit položením korkové podkladní vrstvy. V současné době můžeme vybírat z mnoha barev a odstínů, do krytiny lze vkládat nejrůznější intarzie, bordury nebo barevné rohy.

7. Venkovní tráva
Koberce takto nazývané můžeme použít jak uvnitř, tak venku. Používá se nejvíce na terasy, zahrady, kolem bazénů, na balkony a při stanování.
Vhodná je i jako dekorace v obchodech nebo na výstavách.

b) podle podkladu
AB - ACTIONBACK
- syntetická juta v mřížce, nejpoužívanější
FILC
- změkčení koberce, vyšší zvuková a tepelná izolace, nyní velmi žádané. Jeho výhoda je v lepším zateplení koberce,    v menší nášlapové hlučnosti a větší někkosti koberce při našlapování.
GEL
- guma zpevnění zátěžových koberců
LATEX
- nátěr latexovou hmotou

c) podle povrchové úpravy
- povrchová úprava může být antistatická, voděodolná, antimikrobiální, stálobarevná, odolnost proti oděru, úprava     proti  špinění, snížená hořlavost.

d) podle druhu materiálu
1.
přírodní - vlna, bavlna, hedvábí, kokos, sisal, mořská tráva, bambus
2.
syntetické
    PA polyamid - nejpoužívanějším materiálem při výrobě kobercového vlákna. Vhodný díky své životnosti,               všestrannosti a v neposlední řadě také cenově přijatelný. Může být zbarven donekonečného  množství barevných      odstínů a může být upravován do stovek vzorů a struktur.
    PP polypropylen - tento materiál je odolný proti vyblednutí, vytváří malou statickou energii, je cenově dostupný a     může být konstruován pro venkovní použití. Díky svému výrobnímu postupu je polypropylen výrazně odolný proti    skvrnám a různým nečistotám.
    Polyester - vyznačuje se barevnou jasností, stálobarevností a je v současnosti hodně produkována z                         recyklovaných plastových PET lahví  a její kvalita je považována za lepší než klasické polyesterové vlákno.
    Vlna - je drahé přírodní vlákno, málo odolné proti skvrnám a nečistotě. Neměnný materiál, vynikající na dotek,         snižuje viditelnost drobné nečistoty díky své jemné, rozptýlené charakteristice.V porovnání se syntetickými vlákny     však hůře odolává špíně. Koberec z vlny pohlcuje prach, značně tlumí hluk, zlepšuje akustiku v místnosti a                 výborně izoluje.